Pyrantel pasta dla psów 10 g
PYRANTEL Vetos-Farma, 2,2g/100g, pasta doustna dla psów
NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO WETERYNARYJNEGO
Pyrantel Vetos-Farma, 2,2g/100g, pasta doustna dla psów
ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ(-CH) I INNYCH SUBSTANCJI
Embonian pyrantelu - 2,2 g/100g
WSKAZANIA LECZNICZE
Robaczyce jelitowe u psów wywołane przez wrażliwe na działanie leku formy dorosłe nicieni, takich jak: Toxocara canis, Toxascaris leonina, Ancylostoma caninum, Uncinaria stenocephala, Physaloptera.
WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
Grupa farmakoterapeutyczna: Leki przeciwrobacze, tetrahydropirymidyny.
Właściwości farmakodynamiczne
Pyrantel jest lekiem przeciwrobaczym o szerokim spektrum działania należącym do grupy tetrahydropirymidyn. Związki te sią antagonistami acetylocholiny (ACh) i powodują powstanie nieodwracalnego bloku depolaryzacyjnego w synapsach nerwowo-mięśniowych, co prowadzi do paraliżu pasożyta.
Właściwości farmakokinetyczne
Aktywność embonianu pyrantelu jest ograniczona do działania na bytujące w przewodzie pokarmowym pasożyty. Jest związek słabo rozpuszczalny w wodzie i praktycznie nie wchłania się z ze światła przewodu pokarmowego, co warunkuje jego niską toksyczność. Niewielkie ilości wchłaniane do krwioobiegu są szybko metabolizowane i nie stanowią zagrożenia dla organizmu zwierzęcia.
PRZECIWWSKAZANIA
Brak
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
U młodych zwierząt mogą wystąpić nudności i wymioty. Działania niepożądane nasilają środki fosfoorganiczne i dietylokarbaminiany, stosowane często jako środki do zwalczania pasożytów zewnętrznych.
O wystąpieniu działań niepożądanych po podaniu tego produktu lub zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów nie wymienionych w ulotce (w tym również objawów u człowieka na skutek kontaktu z lekiem), należy powiadomić właściwego lekarza weterynarii, podmiot odpowiedzialny lub Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Formularz zgłoszeniowy należy pobrać ze strony internetowej http://www.urpl.gov-pl (Pion Produktów Leczniczych Weterynaryjnych).
DOCELOWE GATUNKI ZWIERZĄT
Pies
DAWKOWANIE DLA KAŻDEGO GATUNKU, DROGA(-I) I SPOSÓB PODANIA
Produkt jest przeznaczony do podawania doustnego bezpośrednio do jamy ustnej lub po wymieszaniu z karmą w dawce 14-15 mg embonianu pyrantelu/ kg m.c., co odpowiada 0,63-0,68 g produktu/kg m.c. Jedna tubostrzykawka wystarcza do leczenia psa o masie 15 kg. Tubostrzykwka jest zaopatrzona w podziałkę, umożliwiającą podział zawartości na 10 części, co oznacza, że jedna część wystarcza na odrobaczenie psa o masie 1,5 kg.
Produkt należy podawać dwukrotnie w odstępie 10-dniowym. Zaleca się regularne odrobaczanie psów co 3 miesiące. Po raz pierwszy produkt można podać szczeniętom, które ukończyły drugi tydzień życia. W przypadku długotrwałego stosowania produktu wskazane jest okresowe wykonywanie badania koproskopowego w celu oceny skuteczności leczenia.
ZALECENIA DLA PRAWIDOŁOWEGO PODANIA
Stosować zgodnie z informacjami podanymi w ulotce informacyjnej.
OKRES KARENCJI
Nie dotyczy
SZCZEGÓLNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS PRZECHOWYWANIA
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25C. Chronić przed światłem.
Nie używać po upływie daty ważności podanej na etykiecie.
Zawartość otwartego opakowania należy zużyć w ciągu jednego zabiegu (opakowanie jednorazowego użytku).
SPECJALNE OSTRZEŻENIA
Może być stosowany w okresie ciąży i laktacji.
Nie stosować jednocześnie z piperazyną.
Embonian pyrantelu jest słabo rozpuszczalny w wodzie i praktycznie nie wchłania się ze światła przewodu pokarmowego. Ze względu na duży margines bezpieczeństwa, przypadki przedawkowania nie stanowią problemu nawet u bardzo małych szczeniąt.
W celu zmniejszenia ryzyka reinwazji wszystkie psy utrzymywane razem powinny być poddawane leczeniu w jednym czasie. Po każdym odrobaczeniu należy starannie oczyścić miejsce bytowania zwierzęcia.Odchody zwierząt powinny być usuwane, np. zakopane lub wrzucone do specjalnego pojemnika na odpady.
Zbyt częste i długotrwałe stosowanie tego samego środka przeciwpasożytniczego może doprowadzić do uodpornienia się pasożytów na substancję czynną. W razie podejrzenia braku skuteczności należy przeprowadzić odpowiednie badania laboratoryjne (test redukcji liczby jaj w kale). Jeśli wyniki badania wskazują na występowanie oporności, należy zastosować środek przeciwpasożytniczy o innym mechanizmie działania.
Unikać bezpośredniego kontaktu skóry z produktem. Po użyciu należy umyć ręce.
PRZED UŻYCIEM PRZECZYTAĆ ULOTKĘ!!!
Mogą Ci się również spodobać

Obroża owadobój.zwykła pess 60cm

Advantix spot on 4ml,1 pipeta

Płyn do przem. uszu 75ml 141

Płyn do przem. okolic oczu 75ml 202

Frontline spot on psy l 3 pip

Frontline spot on psy s 3 pip
